Otse põhisisu juurde

Sufosiooniauk ja allikad Tartus

Meie projekti " A nagu allikas" viimane retk viis meid Tartusse. Koos tuttavate juhendajate Kristeli ja Mikuga alustasime teekonda Raadi mõisapargist, mille järves leidub rohkelt allikaid ning järve ääres laiutab sufosiooniauk, millest kevadised liigveed linna alt Emajõkke voolavad.  Tegime peatuse endise Meltsiveski tiigi alal, mis kunagi oli Tartu linna peamine puhta vee ammutamise koht. Nimelt oli tiik allikatoiteline, allikavee juurdevool oli siin kuni 60 l/sekundis. Täna on antud alale rajatud park.  Järgmise allika leidsime  botaanikaaia tiigist.  Kuna allikavesi on alati + kraadidega, siis on allikakohti näha tiikides hästi just talvel, kui ülejäänud veepind kaetud jääga ja allikakoht on avatud veega või väga õrna jääkirmega. Seega on allikatoitelised tiigid talvel jääl liikujatele ohuks, tuleb olla ettevaatlik. Arteesia kaevu allika leidsime Oa tänaval maja hoovist, kus me seda läbi aia piiluda saime.  Allikaid on olnud Tartus rohkesti, kuid kõiksugu kaevude, drenaažide ja veeetorude kaevamisega on jäänud allikad kuivale, nii on see juhtunud Jakobi väravas voolanud allikaga ning paljude teistegagi. Retke lõpetasime tagasideringiga Eesti ühes pühaimas paigas.

 Siinkohal tahan veelkord tänada meie rektejuhte Kriste Vilbastet ja Mikk Sarve, kelle juhendamisel toimus 10 allikaretke ning iga osaline sai teada allikate tähtsusest puhta vee seisukohast ning pärimuskultuurist ja  - kombestikust. Minul isiklikult on pärast allikaretki  imelik öelda allika kohta MIS. Ta on ju elus, seega KES.
Tänada tahan ka Keskkonnainvesteeringute Keskust, kes meie projekti "A nagu allikas" rahastas. Talvisel hooajal käsitleme allika teemat oma tegevustes majas sees, kevadel lähevad aga kooliõpilased veel Tartu Ülikooli laborisse vett uurima.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Melliste Koolis nalja ei mõisteta

 Melliste Koolis nalja ei mõisteta - kui e-koolis on teade, et koolikotiga kooli tulles saad märkuse, siis võtavad kõik õpilased ja ka õpetajad seda hoiatust täie tõsidusega ning tulevad kooli prügikasti, sahtli, poekorvi või hoopis aiakäruga. Koostöös mobiilside operaatoritega said õpetajad kõik eile sõnumi "Vaata, mis ma leidsin!", avades lisatud lingi saime ligipääsu õpetajate äratuse menüü sse, mille seadistasime 1h hilisemaks. Noh, natuke nalja peab ju saama! Sellest lähtuvalt jõudsid õpetajad täna tööle viimasel minutil ning riietevahetamiseks ei olnud pea kellelgi mahti.  Kui soovid meie tõsisest koolipäevast osa saada, siis vaata pilte siit:  https://drive.google.com/drive/folders/1-ScigWH51fWSUsA8CJqx6JAI8RSg7ZZ8?usp=sharing Ärge õpetaja Teale öelge:)

Kooliaasta läbi!

Ongi käes see kauaoodatud koolivaheaeg! Juhhuuu! Soovime teile ilusat suve, armsad õpilased! Rohkem pilte näete siit:  https://drive.google.com/drive/folders/1UxQ_wsY0ekEgWZQGVSh0fMuKeSYND0jd?usp=sharing

1. palgapäev

 Reedel said õpilased kätte oma esimesed tulemused sel õppeaastal.  On rõõm tõdeda, et üle poolte Melliste Kooli õpilaste õpitulemused on 1. trimestri lõpu seisuga head või väga head.    Südamest tänu kõikidele Melliste kooli õpilastele, peredele ja õpetajatele, töötajatele. On olnud imeline sügis, täis õppimist, koostööd ja üksteise toetamist. Aitäh!